• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Savor + Savvy logo

  • Recipe Index
    • Air Fryer
    • Instant Pot
    • Slow Cooker
    • Breakfast
    • Condiments
    • Dessert
    • Freezer Cooking & Make Ahead Meals
    • Main Dishes
    • Side Dishes
    • Vegan and Vegetarian Recipes
  • Tips
    • Substitutions
    • Air Fryer How-To
  • Printables
  • Shop
menu icon
go to homepage
search icon
Homepage link
  • Recipes
  • Printables
  • Shop
×

Home » Tips

30 Things to Buy at Lidl – Shopping Savings

Published: Feb 1, 2019 · Modified: Jul 21, 2022 by Ginny · This post may contain affiliate links.

Pin60
Share14
Yum
Tweet
74 Shares

Lidl is opening more stores in the US than ever before! Do you have one near you and have you tried it out yet?

If you haven’t been to one, it is a pretty creative and very intuitive store. You will love it! All of the stores are arranged exactly the same way and it’s easy to navigate. A majority of the items in the store are under their own brand, which makes it great for frugal shoppers like me who like to save money with generic and store brands!

Cage Free Chicken Eggs were only $1.29 at Lidl. This is a significant cost savings over my other grocery stores
I can’t believe how much less these eggs are!

Just a friendly tip: They charge for bags, so if you don’t want to pay for plastic bags, bring your own reusable bags.

I also found a bunch of items at Aldi that saved me a lot of money.  I don’t advocate jumping around to different grocery stores all day to save a few dollars, but I definitely will stock up on the items that save me the most when I am there!

Research Trip to Save Money at Lidl and How I Will Happily Get in Trouble to Write Savor and Savvy!

It was my first time in the store and I was so excited. Jason had been there a couple of weeks before me when I was out of town and he was raving over it! I grabbed a cart (which were free, unlike Aldi where you have to pay 25 cents!) and was hit right away when I got in the door!

You will notice that I have photos for MOST of the items listed below! The photos stopped when the store manager asked me to stop taking pictures inside the store. I kindly asked why and was told it was due to competition. Not sure who Lidl’s competitor is based on these great prices, but I followed his request and broke out my pen and paper to finish my research.  That was a first for me!

🍓 Fruit and Vegetables

  • Mangos. Mangos were the featured fruit on sale for 50 cents each. They may not always be 50 cents but they were staged right up front as I walked in the store. The last time I went in, another fruit was in that prime location and was on special as well.  Look for the fruit that greets you when you first walk in the door for some extra savings.
  • Grapes. Grapes were another featured fruit. They were only 79 cents a pound! I spend $1.99/lb at my local, big box grocery store.  My family will devour grapes if I leave them out on the counter to snack on.  It’s funny, but if I leave them in the refrigerator, they won’t even open the door to take them – I swear, guys can be weird sometimes! 🙂
  • Bananas. These were regularly priced at 39 cents a pound.  I normally pay 49-59 cents a pound depending on which store I’m at.  It’s not a ton of savings, but we go through them pretty quickly, so I am happy for the extra few cents in my pocket.
  • Baby Greens. The Baby Greens were $1.30. The lowest price I can find a similarly sized bag of Baby Greens is $1.99. Cha-Ching!
  • Whole Pineapples. These were $2.09 each. At this price, I’m happy to cut it up myself. I needed some fresh pineapple for the post on making these delicious overnight oats, and I couldn’t beat that price at the other local stores.
Lidl's Plum Canned Tomatoes and their price of $.79 per can
Whole Peeled Tomatoes are only $.79

🥩 Meats and Cheeses

  • Babybel Mini Cheese. $2.68 for 6 cheeses.
  • Mexican Shredded Cheese. $1.99 for 12 oz. I pay more than that for 8oz at my local big box grocery store.
  • Mild Shredded Cheese. $1.99 for 12 oz.
  • Sharp Cheddar Cheese. $1.45 for 8oz block.
  • Mini Brie Cheese. 5 oz for $2.99. This is significantly less that what I can find at the local big box grocery store, and I love serving brie with crackers when company comes over.
  • Gruyere Cheese. 7 oz for $4.99. This isn’t a frugal cheese, but I add it to a rich potato dish and stuffed zucchini during the holidays.  Let me know if you would like me to feature those recipes.
  • Grass-Fed 10oz Rib Eye Steak. $5.99 per pound! Say What?!? This leaves me speechless. I bought a couple and they were very good.  I don’t know about you, but the grass-fed beef has a distinct taste. We don’t eat a lot of beef, but when we do, I like to make sure it is the healthy alternative.
  • 93% Lean Ground Beef. $4.29/pound.
  • Chicken Breast Tenderloins. $2.69/pound.
  • Chicken Sausage with Spinach and Feta. $2.99.
  • Natural Whole Chicken. $1.49/pound.
  • Boneless, Skinless Chicken Thighs. $1.69/pound. Excellent! We loved these.  I cook chicken three or four times per week, and at this price, it will save a nice chunk off of my weekly grocery budget.
Brie Cheese Display for $2.99. this included plain and flavored Brie. It is great for hosting friends
Brie Cheese for the Frugal

🥫 Canned Goods and Dairy

  • Cage-Free Eggs. I had to look twice at this.  They were only a $1.29/dozen. My cage-free eggs at my local Giant grocery store are $4.99/dozen. I picked up 2 dozen. I am happy to report that they were delicious! This was one of the biggest individual item cost savings that I found and it was worth the trip just for this.
  • Butter. $2.35 for 4 sticks of unsalted butter. That is a huge savings, as I usually pay a lot more than that, even for the generic options.
  • Almond Milk. Half Gallon for $2.50. This is the exact same one found at our local big box grocery store for $2.79. I am happy to save the extra 29 cents!  I use almond milk for making healthy overnight oats. It makes the oats taste extra-creamy.
  • Ground Coffee. 11 oz for $2.99! This is strong coffee. We mixed it with a pumpkin flavored coffee we bought and it was fantastic! Maybe don’t use as much as you normally do if you don’t love strong coffee. That is the best price I have seen for coffee in a long time!
  • Can of Cream Corn. This was another store-brand, and at 39 cents, it is a steal!
  • Tomato Paste. A 7 oz tube was 49 cents. This is incredible! It is a huge cost savings from what I normally spend, and can still save the extra in the freezer.
  • Tomato Sauce. 19 cents! Yeah, that’s not a typo.  At this price, it makes you want to make a nice big bowl of pasta sauce!
  • Whole Tomatoes. A can of whole tomatoes was 79 cent! This is 20 cents cheaper than the generic brand at the grocery store where I usually shop.
  • Can of Evaporated Milk. $1. Grab some of these for baking.
Medium Roast coffee is less than $3 at Lidl. It tasted great too!
We can never drink enough coffee, right?

🍨 Ice Cream, Wine and Household

  • Halo Ice Cream. $3.89. Have you tried this yet? It is so popular and it is only a fraction of the calories. You have to love that!
  • Store Branded Ice Cream. $1.99.  I normally cringe when I see the cost of those tiny containers of Ben and Jerry’s Ice Cream. I love the taste, but mercy – those are not frugal!  But, the store branded version of Ben and Jerry’s was a different story. They were just too good not to pick up!
  • Wine. As low as $1.99. I picked up a bottle of Australian wine for under $2.  At that price, I thought it would be worth the risk. I am not one to go spend a big portion of my paycheck on bottles of wine, but every now and then, I will enjoy a glass. I really liked this wine, but I loved the price!
  • There were five different wines on sale for 50% off. This is the place to hit to stock up before your next bbq!
  • Tide Pods. 31 pack of  them for $8.94. If you are a Tide user, this is great. My Wegmans sells the 23 pack for $9.49. At Lidl, I picked up 31 of them for less than the cost of the smaller 23 pack. $8.94/31= 28 cents per pod vs $9.49/23= 41 cents per pod. That is the kind of math I love to do!

I was really surprised with how low the prices were.  I thought that the selection wouldn’t be great, since the store is fairly small, but I was wrong.  Normally, I shop at our local Giant or Wegmans, but after seeing the significant prices differences at Lidl, my frugality kicked into overdrive. I will be back routinely to keep saving more money on my weekly grocery budget.

I’d love to hear from you!  Have you been to Lidl? What did you think?  Was there a killer cost savings on something that I did not feature?

Related Articles

  • husband and wife giving money to cashier
    How to Save Money on Groceries Without Coupons
  • shelves of a grocery store with test overlay on how to save money by replacing purchase grocery items with DIY replacements
    50+ Grocery Items to DIY Instead of Buy
  • produce section at the grocery store with a text box that reads what to buy at trader joe's.
    Trader Joe’s Must Have Products
30 Things to Buy at Lidl - Shopping Savings
« My Shocking Grocery Store Comparison Savings – Free Printable
Trader Joe’s Must Have Products »

About Ginny

Hi! My name is Ginny and I know how busy life can be! I am a mom working hard to prepare healthy meals for my family that is always on the go!

Reader Interactions

Comments

  1. Mandy says

    May 10, 2022 at 5:39 am

    I was excited to move to a city that has several Aldi stores after hearing so much about them. I wandered into a Lidl out of curiosity and instantly changed my mind. Lidl stores are bigger, brighter and better stocked than Aldi. The much more appealing produce selection alone would have convinced me; Aldi produce is notoriously hit or miss. If Lidl prices are slightly higher than Aldi, it’s worth the difference.

    Reply
    • Ginny says

      May 10, 2022 at 9:48 am

      Mandy, nice review of the two stores. Aldi is a bit more bare bones than Lidl, for sure. I like to think that there is a time and place for everything! Cheers! Ginny

      Reply
  2. Leon Douglas says

    May 18, 2021 at 2:00 pm

    You left out he LIDL sour cream… Its the best out there.. It never gets runny, its always firm and creamy and taste great… Never went to Lidl without picking some up

    Reply
    • Ginny says

      May 19, 2021 at 11:40 am

      Oh Leon!! That is a fantastic addition! Thank you so much!!

      Reply
  3. Erin says

    February 10, 2020 at 10:58 am

    A Lidl opened less than a year ago around me but it’s been a little too far out of my way to make a special trip. Since I was out that way yesterday, I checked it out planning to head to the Giant across the street after. I go to Giant for lunch meat. I eat a sandwich every day for lunch and would never buy the refrigerated packages.

    Overall, I was pretty disappointed with Lidl. The bakery was a nice touch. I live outside Philly so soft pretzels are a big thing here. There’s looked really good. The bakery items looked decent but I had made cookies and a dessert bread the previous day so I didn’t bother. I was there for mozzarella and ground turkey that I saw in the circular. I guess I didn’t pay close enough attention because the mozzarella on sale wasn’t even a good deal for the quantity and they were out of the ground turkey advertised. With that said, I did get 99% fat free ground turkey (this was not the item in the circular) for the price I’d pay for 93% at other stores so that was a steal. I like to buy really lean turkey for recipes where I wouldn’t be draining fat (meatballs/burgers). I also got an Italian meat assortment I planned to use for Charcuterie board. It looks phenomenal and was half off. If it had been full price, I would not have purchased it. They had some decent looking crackers/spreads/specialty snack items but I didn’t see the need to spend money on it. I bought some frozen Korean steamed dumplings since the price looked good and I don’t see in every grocery store.

    I think the reason I was so disappointed is because I shop at Aldi usually twice a month. Again, I always make a trip to Giant or my local deli for lunch meats but I get alot from Aldi. Compared to Aldi, I found Lidl’s prices to be higher. There are items I specifically go to Aldi for (breads, rice, cheese, crackers, pickles, canned goods, taco shells, salsa, chocolates, nuts, and baking supplies). I shop their specialty selected line for some of it but these have become items I wouldn’t buy anywhere else. I also go in there with the hope that I will find a new product I like or just something different I can’t get anywhere else. Lidl just seemed to fall short in that regard. I can’t see myself making a special trip there for a soft pretzel or ground turkey. I was also kind of surprised how empty the store was. As I mentioned, Giant is right across the street. There is Target and Aldi in the Giant shopping center as well. Every other store had significantly more cars in their parking lots. Lidl isn’t a store I’ve heard anyone rave about either. I will still keep an eye on their weekly circular but I don’t think they will last. The layout and concept is too similar to Aldi, and aside from the bakery they offer nothing to make it stand out. The products and prices seemed inferior to Aldi. With the close proximity to Aldi, I don’t see most people choosing Lidl.

    Reply
    • Ginny says

      February 11, 2020 at 1:21 pm

      Hi Erin! Yep, Lidl does run a tad more expensive than Aldi but we didn’t feel it was *that* much! My Giant is outrageous so maybe my bias comes from that! lol!!! Lidl is popping up more and more and is extremely popular where I am in Northern Virginia as the prices for us is still cheaper and the quality is there. The funny thing is that we have found is that people are either Aldi shoppers or Lidl shoppers. Most people we run into don’t do both…..

      Either way, it’s good to figure out what works for you and I’m so happy you stopped by again! Cheers! Ginny

      Reply
      • Jazpere says

        February 23, 2022 at 2:50 pm

        Aldi’s & Lidl –Are owned by German Brothers- They also own Trader Joe’s!

        Reply
        • Ginny says

          February 23, 2022 at 4:10 pm

          You sure know your grocery stores!! NICE!!!! 🙂 Cheers~ Ginny

          Reply

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating




This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Primary Sidebar

Family Photo Hi! I'm Ginny and for over 30 years, I've been creating simple and easy recipes without sacrificing on taste for our family on the go. I can't wait to show you how to do the same for your family. Read More...

  • Email
  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • RSS
  • Twitter

Search

join our facebook community for printables.

As Featured In

graphic showing all of the publications that feature Savor and Savvy.

Popular Posts

bowl of teriyaki chicken over a bed of white rice, two chopsticks and sprinkled with sesame seeds

Honey Teriyaki Chicken Recipe

This oven baked eggs recipe is an easy fix for rushed morning breakfasts! These eggs are baked in muffin pans and are ready in just 15 minutes.

How to Bake Eggs in Oven in Muffin Tin {15 Minutes Meal Prep}

How to Clean Stove Drip Pans Naturally

top down view of a desk with three printable pages on top.

Dot Grid Paper Printable for Bullet Journaling + Planners: U.S. Letter, 8×10, A4, A5, A6 and Pocket, Personal Sizes

Adorable pet care binder cover sheet with paw prints and a grey heat

Adorable Pet Care Binder FREE 12 Pages of Printable Worksheets

After cooking, the livers will be golden brown as shown on this air fryer tray

Air Fryer Chicken Livers

Several pages of worksheets from the medical binder over a marble background

Medical Binder Printables with Worksheets

This easy cilantro lime rice recipe will feed your chipotle cravings, without having to leave home! This easy side dish is the perfect addition to a homemade burrito bowl or any other simple meal requiring an extra kick of flavor.

Cilantro Lime Rice Recipe

Footer

^ back to top

About

  • Privacy Policy
  • Disclaimer
  • Accessibility Policy

Contact

  • Contact

As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases.